Intel zaprezentował futurystyczny 48-rdzeniowy procesor
"Single Chip Cloud Computer" to eksperymentalny, 48-rdzeniowy procesor, który zdaniem producenta może zmienić sposób, w jaki buduje się i korzysta z komputerów i urządzeń osobistych. Procesory staną się na tyle inteligentne, że komputery będą mogły używać „wzroku” do interakcji z ludźmi - prognozują przedstawiciele Intela.
Intel przedstawił prototyp procesora "Single Chip Cloud Computer" zawierający 48 w pełni programowalnych rdzeni wykonawczych - najwięcej z dotychczas zmieszczonych na jednej kości krzemowej. Zawiera on szybką, wewnętrzną sieć do współdzielenia informacji oraz nowo opracowane techniki zarządzania zasilaniem, dzięki którym 48 rdzeni może działać niezwykle energooszczędnie, pobierając zaledwie 25 W w trybie jałowym lub 125 W podczas pracy z maksymalną wydajnością (mniej więcej tyle, co współczesne procesory Intela i zaledwie dwie standardowe żarówki).
Ten futurystyczny chip zawiera od 10 do 20 razy więcej jednostek obliczeniowych, niż najpopularniejsze współczesne procesory sprzedawane pod marką Intel Core. Zdaniem przedstawicieli Intela "Single Chip Cloud Computer”" zmieni wiele zasad obowiązujących w konstrukcji współczesnych laptopów, komputerów stacjonarnych i serwerów oraz sposobów wykorzystywania sprzętu komputerowego.
Na przykład przyszłe laptopy o tak wysokiej mocy przetwarzania mogłyby dysponować „wzrokiem” - wykrywać obiekty i ruch tak samo, jak robi to człowiek, w czasie rzeczywistym i z wysoką dokładnością. Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia komputer udzieli nam wirtualnej lekcji tańca, a sklep internetowy będzie używał trójwymiarowej kamery i ekranu przyszłego laptopa, aby pokazać jak w lustrze użytkownika noszącego ubrania, którymi jest zainteresowany. Kręcąc się i obracając, użytkownik będzie mógł zobaczyć, jak układa się tkanina i czy jej kolor pasuje do odcienia skóry.
Tego rodzaju interakcja może wyeliminować potrzebę korzystania z klawiatur, pilotów i joysticków w grach. Niektórzy badacze uważają, że komputery będą mogły odczytywać fale mózgowe, więc do wydawania poleceń wystarczą myśli, na przykład dyktowanie słów będzie odbywało się bez mówienia.
Naukowcy z Intel Labs nadali testowemu chipowi nazwę „Single Chip Cloud Computer”, ponieważ jego wewnętrzna organizacja przypomina centra danych używane do tworzenia internetowej „chmury” zasobów obliczeniowych. „Chmurowe” centra danych składają się z dziesiątek, a nawet tysięcy komputerów połączonych przewodową siecią, które równolegle wykonują duże zadania i przetwarzają ogromne zbiory danych. Nowy, eksperymentalny chip Intela wykorzystuje podobne podejście, ale wszystkie komputery i sieci są zintegrowane na jednej kości krzemowej rozmiaru znaczka pocztowego, w której wykorzystano 45-nanometrową intelowską technologię z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k metal-gate). Radykalnie ogranicza to liczbę fizycznych komputerów potrzebnych do utworzenia chmurowego centrum danych.
- Dzięki takiemu chipowi w przyszłości powstaną centra danych o rząd wielkości bardziej energooszczędne niż te, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, co zapewni dużą oszczędność miejsca i kosztów zasilania – twierdzi Justin Rattner, szef Intel Labs i główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel. – Oczekuję, że z czasem te futurystyczne koncepcje trafią do urządzeń produkowanych masowo, podobnie jak zaawansowane technologie motoryzacyjne, takie jak elektroniczne sterowanie silnikiem, poduszki powietrzne i zapobieganie blokowaniu kół podczas hamowania, używane w większości współczesnych samochodów.
Intel planuje zbudować 100 lub więcej eksperymentalnych układów i udostępnić je branżowym oraz akademickim partnerom z całego świata z myślą o opracowaniu nowych aplikacji i modeli programowania przyszłych procesorów wielordzeniowych.
Źródło:
Dziennik Internautów
Data dodania:
04.12.2009 12:25, przez: ches_ter
Czytano:
4590 razy
Ocena:
- Świetny (5/5)
Liczba ocen: 5
|
|