Darmowe programy do pobrania:

Już teraz pobierz za darmo dobre programy, które dla Ciebie wybraliśmy:

Dobry Darmowy Avast Antywirus

Dobry Darmowy Antywirus Avast
Świetny darmowy antywirus do pobrania
Pobierz Avast <

 Darmowy Antywirus AVG

AVG Darmowy Antywirus
Bardzo dobry antywirus AVG Free
Pobierz AVG <

Adobe Flash Player do pobrania

Adobe Flash Player
Nowy Adobe Flash Player do pobrania
Pobierz Adobe Flash Player <

Skype pobierz

Komunikator Skype
Rozmawiaj za darmo przez nowe Skype
Skype Pobierz <

Google Chrome

Google Chrome
Nowa wersja przeglądarki Google Chrome
Pobierz Google Chrome <

Pobierz darmową Automapę

Darmowa Automapa
Nowa wersja Automapy do pobrania
> Pobierz darmową Automapę <

 

Szukaj:

Zamenhof w Google zachęci do nauki esperanto?

 
Zamenhof w Google zachęci do nauki esperanto?

Dziś na głównej stronie Google powiewa zielona flaga z zieloną gwiazdą. Jest to symbol esperanto, międzynarodowego języka stworzonego przez urodzonego 150 lat temu Ludwika Zamenhofa. Dlaczego to tak ważna rocznica dla internautów? Bo właśnie dzięki internetowi nauka esperanto może być łatwiejsza, a język ten pasuje do międzynarodowego i wolnego medium jak żaden inny.

Na początek warto krótko przedstawić esperanto. Jest to język sztuczny opracowany przez polskiego okulistę Ludwika Łazarza Zamenhofa. Był on z zamiłowania językoznawcą i to hobby doprowadziło go do opracowania międzynarodowego języka. Pod jego pierwszym podręcznikiem Zamenhof podpisał się jako Doktoro Esperanto (doktor mający nadzieję) i śtąd wzięła się nazwa języka.

Esperanto nie był pierwszym ani ostatnim językiem sztucznym. Idea stworzenia czegoś takiego przyświecała wielu ludziom, także wybitnym myślicielom (np. Komeńskiemu). Trzeba jednak przyznać, że żaden sztuczny język nie zyskał takiej popularności.

Wokół esperanto wytworzyła się cała kultura i to pomimo słabego wsparcia ze strony rządów różnych państw i mediów. W dzisiejszych czasach do popularyzacji tego języka przyczynia się internet. Zanim jednak wskażemy esperanckie miejsca w sieci, warto przyjrzeć się cechom esperanto.

7 mitów o esperanto, czyli czego chciał Zamenhof?

Aby dobrze poznać esperanto i towarzyszące mu ideę, warto przyjrzeć się poniższym błędnym opiniom na jego temat.

1. Esperanto ma zastąpić inne języki - to nieprawda. Idea Zamenhofa była taka, aby stworzyć jeden język obcy dla wszystkich. Dzięki temu nie byłoby narodów uprzywilejowanych. Zamenhof chciał jednak, aby ten język międzynarodowy był łatwy i logiczny. Dlatego esperanto ma prostą gramatykę, w której nie ma żadnych wyjątków. Szacuje się, że 150 godzin poświęconych esperanto jest porównywalne do 2000 godzin poświęconych na język niemiecki i 1500 na angielski.
2. Nauka esperanto nic nie daje – to też nieprawda. Należy pamiętać, że esperanto nie jest całkowicie sztucznym językiem. Jest raczej syntezą różnych języków naturalnych, głównie europejskich. Zamenhof zaczerpnął z nich słownictwo i zasady gramatyczne. Dzięki temu każdy esperantysta staje się czymś w rodzaju językoznawcy i poznaje słowa, które mogą brzmieć podobnie w wielu innych językach. Wiele osób jest zdania, że znajomość esperanto znacznie ułatwia uczenie się języków etnicznych.
3. Esperanto jest projektem umierającym – często tak sądzą osoby, które pamiętają, że dawniej w Polsce można było trafić w telewizji i gazetach na materiały poświęcone esperanto. Dziś już ich nie ma. Trudniej o polskie książki na temat esperanto. To prawda, ale esperanto jako projekt międzynarodowy rozwija się.
4. To angielski jest językiem międzynarodowym – to prawda tylko w części, bo ile osób jest w stanie sporządzić tekst po angielsku nie zubażając swojego przekazu? Niewiele. Tak naprawdę niewielka grupa osób sprawnie posługuje się językiem Szekspira. Dla wielu z nas przemawianie po angielsku wiąże się ze stresem. Rozmawianie w esperanto jest niesamowitym doświadczeniem, bo tego stresu nie ma.
5. Esperanto to chwyt marketingowy – zdarza się słyszeć i takie spiskowe teorie. Zamenhof wykonał ogromną pracę tworząc esperanto i swoje dzieło przekazał ludzkości. Nie ma patentów ani licencji na esperanto. Nikt nie zbija na nim fortuny.
6. Esperanto to język seksistowski – taka opinia wynika z faktu, że w esperanto rodzaj żeński tworzy się od słów o charakterze męskim np. matka to "patrino". Trzeba jednak zrozumieć, że jest to cecha wynikająca z gramatyki esperanto. Albo mamy przejrzystą gramatykę bez wyjątków, albo "poprawny politycznie" język. Zamenhof wybrał to pierwsze.
7. Esperanto do niczego mi się nie przyda – to nieprawda, szczególnie jeśli masz internet. W sieci znajdziesz esperanckie fora internetowe, blogi i serwisy społecznościowe. W tych serwisach spotykamy ludzi z naprawdę różnych krajów, a nie głównie tych angielskojęzycznych. To niesamowite doświadczenie, gdy pod wpisem na Twoim blogu dyskutują Fin, Rosjanin, Polak i Brazylijczyk naprawdę świetnie się rozumiejąc.
Inna sprawa, że np. w Hiszpanii da się trafić na restauracje z wywieszką "Ni parolas esperante". Ponadto wiele dzieł literatury światowej zostało wydanych w tym międzynarodowym języku.

Od czego zacząć w sieci?

Esperanto można się nauczyć korzystając tylko z internetu. Nie trzeba na to przeznaczać dużo czasu, a postępy mogą nas samych zadziwić. W sieci nie brakuje darmowych materiałów i dobrym początkiem może być podręcznik Pawła Wimmera, o którym wspominaliśmy w DI. To prawdopodobnie największy dostępny publicznie materiał edukacyjny dla polskich esperantystów. na licencji Creative Commons

Dość ciekawe są materiały zawarte na stronie www.esperanto.boo.pl . Znajdziemy tam kurs podstawowy, filmiki Mazi en Gondolando, piosenki i ciekawe animacje. Można też zajrzeć na stronę www.esperanto.pl gdzie znajdziemy m.in. kurs, aktualności i słownik. Godny polecenia jest też słownik na stronie www.reta-vortaro.de/revo/

Bardziej zaawansowani esperantyści mogą zajrzeć na tak ciekawe serwisy jak http://e-planedo.kerno.org/ i poczytać m.in. o blogach esperanckich. Przy problemach gramatycznych może pomóc strona http://bertilow.com/pmeg/
Ciekawy spis stron esperanckich znajdziemy pod adresem http://retilo.ini.hu/
Nie trzeba jednak ograniczać się do typowo esperanckich stron. Możemy posłuchać Polskiego Radia w esperanto.
Filmy w tym języku znajdziemy także na YouTube. Można posługiwać się esperanto na Twitterze lub Facebooku. Można też znaleźć narzędzia dla esperantystów wśród rozszerzeń dla Firefoksa.

Internet może pomóc również tym, którzy lubią się uczyć w sposób tradycyjny. O książki dziś trudniej, ale na serwisach aukcyjnych da się znaleźć stare wydania polskich książek poświęconych esperanto. Często można je kupić za kilka złotych. Są też nowe kursy, ale – skromnym zdaniem autora tego tekstu – nieco gorszej jakości. Nawet jeśli na ten wydatek się zdecydujemy, to nauka esperanto i tak okaże się nieporównywalnie tańsza niż nauka innych języków.

Data dodania:
15.12.2009 12:17, przez:
Czytano:
2746 razy
Ocena:
Gwiazdka AktywnaGwiazdka AktywnaGwiazdka AktywnaGwiazdka AktywnaGwiazdka Nieaktywna
- Bardzo dobry (4.2/5)   Liczba ocen: 5
Twoja ocena:
Gwiazdka NieaktywnaGwiazdka NieaktywnaGwiazdka NieaktywnaGwiazdka NieaktywnaGwiazdka Nieaktywna
 
[14]

Yanosik 3.5.3.1

Darmowa nawigacja i legalny antyradar w jednym. Polecam!

[5]

DWG TrueView 2018

Darmowe narzędzie do przeglądania projektów w formacie D...

[4]

Subiekt GT 1.56

Popularny system obsługi sprzedaży dla małych oraz średn...

[4]

Ashampoo Photo Commander 12.0.13

Pakiet oprogramowania przeznaczony dla Twojej kolekcji f...

[3]

Blaster: Aktualizacja zabezpieczeń dla s...

Łatka uniemożliwiająca zdalne przejęcie kontroli nad sys...

[3]

Skype 4.3.0.37-1 dla Linuksa

Bardzo dobry komunikator internetowy dla systemów linuks...

[3]

SUPERAntiSpyware Free 6.0.1222

Darmowy program usuwający z systemu wszelkiego rodzaju s...

[3]

ProduKey 1.85

Jest to bardzo małe, darmowe narzędzie pokazujące Produc...

[3]

Avast Clear 10.3.2223

Aplikacja usuwa wszelkie pliki związane z programem Avas...

[3]

DC++ 0.868

Open Source`owa wersja klienta protokołu Direct Connect

 
 
update
05.03.2022

Darmowy program do pobierania plików video z ser...

update
21.11.2019

Popularny system obsługi sprzedaży dla małych or...

update
17.11.2019

Pobierz dobry darmowy komunikator i rozmawiaj za...

update
12.11.2019

Darmowy odtwarzacz multimedialny o dużych możliw...

update
11.11.2019

Aktualna wersja popularnego pakietu graficznego ...

update
11.11.2019

Darmowy, ale bogaty w funkcjonalności program op...

update
11.11.2019

Ściąga pliki z serwisu YouTube i zapisuje je na ...

update
11.11.2019

Pakiet narzędzi służących do konwersji plików au...

update
11.11.2019

Najnowsza stabilna wersja świetnej przeglądarki ...

update
03.11.2019

Nowa wersja Darmowej Automapy 2018 do pobrania

 

Otrzymane hasło:

Informacje:

49 870 348
Liczba pobrań:
1 396 
Liczba plików:
Administrator serwisu nie jest autorem udostępnianych programów i nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z ich użytkowania.
Na naszej stronie nie można kupić żadnego programu. Udostępniane są tu jedynie bezpośrednie linki do aktualnych wersji plików.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Ochronie prawnej podlegają rozwiązania programistyczne, teksty, grafiki oraz inne materiały
dostępne na stronie, a także cała szata graficzna serwisu. Korzystanie ze strony oznacza pełną akceptację Regulaminu.