Jak chronić hasła i dane
Chętnych do kradzieży naszych poufnych danych jest wielu, szczególnie w internecie. Możemy im tę czynność utrudnić przestrzegając kilku poniższych zasad.
1. Stosuj różne hasła do różnych systemów logowania (pomocne okażą się w tym przypadku zaproponowane programy do gromadzenia haseł i zarządzania nimi).
2. Regularnie zmieniaj hasła, szczególnie jeśli są to krótkie, kilku znakowe hasła. Do ich tworzenia i zapamiętania można stosować odpowiednie, często darmowe programy.
3. Chroń miejsca lub nośniki ze zgromadzonymi hasłami. Staraj się plików z zapisanymi hasłami nie umieszczać online, ani w innych miejscach publicznych, w których mogą wpaść w niepowołane ręce. Pamiętaj też, by nie podpisywać plików, ani kartek z zapisanymi hasłami nazwą: "hasła", "szyfry", ani jakąkolwiek inną wskazującą na to, co potencjalny włamywacz mógłby w nim znaleźć.
4. Jeśli korzystasz z dużej liczby haseł o wysokim stopniu skomplikowania (czyli takich, których nie jesteś w stanie zapamiętać, ani odtworzyć w myślach), to stwórz kilka kopii nośnika haseł i dobrze je zabezpiecz. Pamiętaj, że zmiana hasła w wielu serwisach i usługach online wymaga znajomości dotychczasowego hasła i jego zgubienie może poważnie utrudnić ci np. odzyskanie dostępu do konta, łącznie z zablokowaniem dostępu do konta, jeśli kilkakrotnie wprowadzić nieprawidłowe dane.
5. Stosuj aktualne oprogramowanie zabezpieczające komputer: antywirusa, antyspyware i zaporę sieciową (najlepiej w ustawieniach tych programów włączyć automatyczne, codzienne aktualizacje), które ograniczy przestępcom możliwość monitorowania Twoich poczynań na komputerze.
6. Jak najszybciej instaluj poprawki i aktualizacje programów, z których korzystasz, by uniemożliwić wykorzystanie luk w tych programach do przemycenia na Twój komputer np. oprogramowania szpiegującego (najlepiej w ustawieniach tych programów włączyć automatyczne aktualizacje oraz śledzić doniesienia dot. bezpieczeństwa w serwisach internetowych).
7. Pod żadnym pozorem, ani w żadnej postaci nie ujawniaj haseł osobom trzecim.
Jeśli przypadkiem doszłoby do sytuacji ujawnienia hasła lub PIN, należy jak najszybciej dokonać zmiany hasła, ewentualnie tymczasowo zablokować konto i powiadomić odpowiednią instytucję (co w przypadku wielu usług, np. dostępu do kont bankowych stanowi wymóg regulaminowy)
Źródło:
Dziennik Internautów
Data dodania:
01.03.2010 17:26, przez: ches_ter
Czytano:
2884 razy
Ocena:
- Dobry (3/5)
Liczba ocen: 2
|
|