Jobs odpowie na pytania o monopol iTunes
Kalifornijski Sąd zgodził się, aby sam Steve Jobs został przesłuchany w ramach procesu dotyczącego możliwych działań monopolistycznych Apple związanych z iTunes. Sąd uznał, że szef Apple może mieć szczególne informacje na ten temat.
Od kilku lat ciągnie się postępowanie w sprawie pozwu zbiorowego przeciwko Apple, który dotyczy wiązania iPodów ze sklepem iTunes. Pozew był złożony w roku 2005 z inicjatywy Thomasa Slattery'ego. Chodziło m.in. o stosowaną przez Apple technologię DRM o nazwie FairPlay, która miała być używana także do ograniczania odtwarzania muzyki z innych sklepów.
W roku 2004 firma RealNetworks ogłosiła, że będzie sprzedawać muzykę do odtwarzania na iPodach, dzięki technologii o nazwie Harmony. Pięć dni po tym fakcie Apple dokonała aktualizacji oprogramowania FairPlay co uczyniło rozwiązanie Harmony niekompatybilnym z iPodami.
Jak podaje agencja Bloomberg, prowadzący sprawę sędzia Howard R. Lloyd zgodził się na przesłuchanie Steve'a Jobsa w tej sprawie. Ma ono trwać nie dłużej niż dwie godziny a jedynym tematem pytań mają być zmiany jakich dokonano w oprogramowaniu Apple. Sąd uznał, że przebywający na zwolnieniu lekarskim Steve Jobs może mieć w tym zakresie unikalne informacje z pierwszej ręki.
Sąd odrzucił wniosek powoda, aby spytać Steve'a Jobsa o inne rzeczy np. powody odmowy licencjonowania technologii FairPlay dla innych przedsiębiorstw. Sąd nie ma zamiaru w ogóle tego badać. Będzie natomiast starał się ustalić, czy Apple dążyła do utrzymania monopolu wydając aktualizację dla oprogramowania (zob. Apple’s Jobs Must Answer Questions in ITunes Downloading Antitrust Dispute).
Przedstawiciele Apple nie komentują sprawy.
Sąd dobrze wie, że muzyka w iTunes jest pozbawiona zabezpieczeń DRM. Dziś temat iPodów nie wzbudza takich emocji jak sześć lat temu. Mimo to Apple musi bronić się przed antymonopolowymi zarzutami sprzed lat. Pokazuje to pewną prawdę o procesach antymonpolowych. Mogą się ona stać "prawnym balastem" na wiele lat, który ostatecznie i tak może zamienić się w karę. Dobrze wie o tym firma Microsoft, która długo spierała się z Komisją Europejską. W ostatnich latach firmie Apple udało się zakończyć kilka sporów związanych z wiązaniem iPodów i iTunes, ale wspomniane postępowanie w Kalifornii ciągle trwa.
Źródło:
Dziennik Internautów
Data dodania:
22.03.2011 15:20, przez: ches_ter
Czytano:
3837 razy
Ocena:
- Brak ocen
|
|