E-usługi dla urzędów - nowy cel Microsoftu
Pakiet produktów adresowany do różnego rodzaju urzędów lokalnych został zaprezentowany przez Microsoft w czasie konferencji Government Leaders Forum-Europe w Berlinie. Firma z Redmond chce przekonać, że jej nowa platforma to opłacalne rozwiązanie, które przyczyni się do prawdziwej informatyzacji społeczeństw.
Nowy pakiet produktów nosi nazwę Citizen Service Platform (CSP). Obejmuje aplikacje i szablony dostosowane do potrzeb urzędów działających na poziomie lokalnym i regionalnym w Europie I USA. Platforma jest zbudowana w oparciu o takie produkty jak Windows Live, Office Live, Virtual Earth, MS Office SharePoint Server, Windows Sharepoint Services oraz MS Dynamics CRM.
CSP będzie można wykorzystać do różnych zadań: tworzenia portali, zarządzania dokumentami, tworzenia baz danych dostępnych dla różnych agencji, tworzenia systemów alarmowych opartych o usługę SMS itd.
Dostarczanie oprogramowania do sektora publicznego to dla Microsoft żadna nowość, ale gigant postanowił się teraz szczególnie skupić na władzach miast i regionów. Z badań przeprowadzonych przez firmę Capgemini na zlecenie Microsoft wynika, że 80% różnego rodzaju usług publicznych jest świadczonych właśnie przez urzędy na poziomie lokalnym. Jednocześnie jednak to właśnie te urzędy są słabo wyposażone.
Nowa strategia Microsoft wydaje się minimalnie spóźniona, bo w całej Europie obserwuje się coraz większe naciski na stosowanie rozwiązań opartych o standardy otwarte, które nie uzależniają administracji od jednego dostawcy. Również nowe dochodzenia antymonopolowe nie służą promocji rozwiązań Microsoft.
W Holandii parlament ustanowił już przepisy, które nakazują wybór otwartego odpowiednika jeśli tylko jest on dostępny. Agencje rządowe powinny do końca maja podporządkować się nowym zasadom, a władze lokalne mają czas do końca roku. Dążenie do podobnej polityki da się zaobserwować w innych krajach.
Przedstawiciele Microsoft i komentatorzy jak na razie nie wierzą w zagrożenie dla produktów z Redmond. W ich ocenie tego typu przepisy nie zawsze wpływają na rzeczywistość. Poza tym firma z Redmond ciągle ma szansę na to, aby jej format dokumentów (OpenXML) został uznany za standard ISO. To pomoże w promowaniu rozwiązań z Redmond jako właściwych dla sektora publicznego.
Źródło:
Dziennik Internautów
Data dodania:
24.01.2008 01:14, przez: ches_ter
Czytano:
2318 razy
Ocena:
- Brak ocen
|
|