20 lat Internetu w Polsce
Nie dalej jak trzy dni temu obchodziliśmy ósmą rocznicę najpopularniejszego polskiego komunikatora - Gadu-Gadu. Przedwczoraj upłynęło 15 lat odkąd Ian Murdock ogłosił powstanie projektu wolnej dystrybucji systemu GNU/Linux - Debian, z kolei wczoraj wybiła okrągła, 20 rocznica polskiego Internetu.
Równo 20 lat temu, 17 sierpnia 1988 roku, Polska po raz pierwszy połączyła się z Kopenhagą, za pośrednictwem łącza internetowego o prędkości 9600 bitów na sekundę (bps). Trzy lata później, dr Rafał Pietrak z Uniwersytetu Warszawskiego nawiązał łączność w oparciu o protokół TCP/IP z pracownikiem Uniwersytetu w Kopenhadze, wysyłając wiadomość pocztową (e-mail).
Wraz ze wzrostem popularności Internetu w Polsce, nabrał on zupełnie nowego znaczenia. O ile kiedyś był on obecny w uczelnianych murach, a jego znajomość rozpoczynało się od nauki Uniksa, obecnie, z pojawieniem się graficznych systemów operacyjnych oraz spadkiem cen utrzymania łącz, niemal każdy może mieć go w zasięgu ręki. Dzisiaj Internet jest powszechnie wykorzystywany głównie do przeglądania witryn WWW, korzystania z Usenetu, czyli powstałych w 1979 roku grup dyskusyjnych, czy prowadzenia różnego rodzaju rozmów, realizowanych za pośrednictwem komunikatorów, czy IRC-a. Dużą popularnością cieszą się też serwisy umożliwiające udostępnianie filmów wideo, w tym obecnie najpopularniejszy - YouTube.
Co dalej? W ciągu najbliższych lat, m.in. nasz kraj czeka przejście na nową wersję protokołu IP, IPv6, oferującą dużo większą liczbę możliwych adresów (teoretycznie nawet 2 do potęgi 128), które nawet przy niezbyt oszczędnym rozdzielaniu nie powinny się wyczerpać, pozwalając na bezpośrednie podłączenie do sieci praktycznie każdego urządzenia. Ponadto w IPv6 wprowadzono wiele ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa. Proces migracji wspomaga od niedawna również Unia Europejska, a na początku lutego ICANN, organizacja zajmująca się między innymi zarządzaniem domenami najwyższego poziomu uaktualniła sześć z trzynastu głównych serwerów DNS o adresy IPv6. Przyszłość to również nowe techniki tworzenia witryn internetowych oraz standardy, takie jak Web 2 i 3.0, czy HTML5.
Wszystkiego najlepszego!
Źródło:
Dziennik Internautów
Data dodania:
18.08.2008 12:10, przez: bArT
Czytano:
2411 razy
Ocena:
- Brak ocen
|
|