17 lat internetu w Polsce
17 lat temu, 20 grudnia 1991 roku, Polska uzyskała nieograniczony dostęp do internetu. Był to efekt zniesienia przez USA blokady na połączenia z naszego kraju. Od tego czasu wiele się zmieniło, m.in. rozwinął się e-handel a Polacy uznawani są za jednych z najlepszych programistów świata.
Pierwsze połączenie z internetem miało miejsce 17 sierpnia 1991 roku sprzed gmachu Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wtedy to wysłano pierwszy e-mail do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze. Natomiast pierwsze włamanie do komputera za granicą z komputera z Polski miało miejsce 1992 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło, a - zgodnie z szacunkami Eurostatu - co drugi Polak jest internautą.
Przez lata coraz szerszej dostępności komputerów oraz internetu rozwinęli skrzydła polscy programiści. Rodacy wielokrotnie stawali na podium prestiżowych konkursów międzynarodowych m.in. Imagine Cup 2005, Imagine Cup 2006, Imagine Cup 2007, Imagine Cup 2008 czy Google Code Jam 2005. Ponadto Polacy w 2005 roku stanęli na czele międzynarodowego rankingu informatyków Top Coder. Obecnie znajdujemy się na 3 miejscu, a wśród uczelni nieprzerwanie prym wiedzie Uniwersytet Warszawski.
Oprócz tego powstało wiele serwisów społecznościowych m.in. fotka.pl, sympatia.onet.pl czy - zdecydowany lider - nasza-klasa.pl. Dynamicznie rozwinął się też e-handel, który - pomimo kryzysu gospodarczego - oparł się jego efektom. Duży udział w rozwoju zakupów przez internet w Polsce miały na pewno platformy aukcyjne, m.in. Allegro, Świstak i - niedziałające obecnie - Aukcje24.
Polski e-handel miał też czarne dni m.in. upadki sklepów Ulubiony.pl, Hoopla.pl czy Vivid.pl oraz niedawne głośne oszustwa sklepów Oskarmedia i Nando. Obecnie internetowy handel, wliczając w to aukcje internetowe, wart jest szacunkowo 12,8 miliarda złotych rocznie.
Źródło:
Dziennik Internautów
Data dodania:
20.12.2008 14:52, przez: ches_ter
Czytano:
2124 razy
Ocena:
- Świetny (5/5)
Liczba ocen: 1
|
|